Protez Saç

Saç Protezi Sistemleri

Link Deneme

Liken planopilaris her yaş için ve farklı faktörlerden dolayı ortaya çıkan kronik bir rahatsızlık olarak bilinen iyi huylu cilt hastalığıdır. Bu hastalık bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Cilt dışında tırnak ve ağız içini de etkileyebilir. Bazı ilaçlar, mikroplar, enfeksiyonlar hepatit B ve stres gibi faktörler bu hastalığı etkiler. Hastalığın tetikleyicisi ya da şiddeti bu nedenlerden dolayı artabilir. Hastalık vücutta birçok yeri etkiler ve genellikle 1 mm ya da 1 cm arası değişkenlik gösterir. Liken planopilaris hastalığı hafif bir şekilde kabarık ve mor renkli olarak kısmen parlak olabilir. Döküntüler başlangıçta ise kırmızı renkli olabilir. Daha sonra zaman içinde asıl rengi mora dönüşecektir.

Bu hastalığa karşı tam olarak şifa sağlayan bir etki veya tedavi yöntemi yoktur. Fakat hastalığın etkilerini hafifleten bazı durumlar vardır. Antihistaminikler ve nemlendirici kremler Liken planopilaris hastalığının kaşıntılarını hafifletebilir.

Neden olarak genellikle stres en büyük etki olarak gösterilir. İş durumu stresli yaşam mücadelesi içinde olan kişiler için bu hastalığı tetikleyici nedenler olur. Bu rahatsızlığa daha fazla ortam hazırladığı söylenebilir. Hepatit B, Hepatit C, karaciğer hastalıkları gibi bazı sorunların primer biliyer siroz ve aynı zamanda diyabet, Liken planopilaris neden olan bir hastalıktır. Bu hastalıkların semptomları ve planus hastalığı tetikleri ve şiddeti artabilir. Hastalığın bir başka tetikleyicisi olarak ise ilaç kullanımları neden olabilmektedir. Tansiyon ilaçları, antimarlaryal ilaçlar, antibiyotikler gibi ilaçlar bu hastalığın tetiklediği söylenebilir.

Liken Planopilaris Belirtileri

Ciltte yuvarlak ve kırmızı, düz tepeli, mor sivilcelere benzer olan belirtiler vardır. Yakından bakıldığında ise pullu bir görünüme sahip olabilir. Hastalık şiddetine göre ise kaşıntı yoğunlukları değişkenlik gösterir. Liken planopilaris belirtileri tırnaklarda ve kafa tasında olumsuz etkileri ile kendini belli eder. Aynı zamanda kızarıklık ve tahriş saç dökülmelerinin nedenidir.

Bu hastalığın belirtileri olarak tırnaklarda oluştuğunda kolay bir şekilde kırılmasına yol açacaktır. Aynı zamanda ağız içinde meydana geldiğinde ise mide sorunu olan ülsere sorununu oluşturabilir. Bu durum ise yemek yeme durumunu zorlaştırır. Kadınlarda ise en yoğun şekilde vajinada oluşur. Vulva ve vajina içinde kırmızı parlak lekeler görülür. Nedeni ise cinsel yol ile bulaşan bazı hastalıklardır. Kimyasal ürünlerde bu durumlara neden olabilir.

Deride genellikle Liken planopilaris belirtileri olarak el ya da ayaklarda oluşan gözle görülür kabarcıklar ile anlaşılır. Derideki düz yüzeyde kabartılı olarak lezyonlar dikkat çeker. Ciddi bir kaşıntı oluşturmasa da kırmızı yada mor renkli oluşan kabarcıklardır. Kol, boyun, bacak, bilekler, cinsel organlar, alt sırt olarak birçok bölgede kendini gösterir.  Bazen de saç ve tırnaklar da görünmektedir. Lezyonların hemen hemen her bölgede farklı bir görünümü olduğu söylenebilir. Örnek olarak ağızda oluşan liken planus, vücudun farklı alanlarındaki gibi ağız içinde de görülecektir. Bu durumda iyileşme süreci vücudun diğer yerlerine göre daha uzun olmaktadır.

Liken Planus Bulaşıcı mıdır?

Bu hastalığa yakalanan insanların, en fazla merak ettiği konular arasında bulaşıcı olup olmaması vardır.  Bu  durumun nedeni ise deride oluşmuş olması ve ciltlerin birbirine temas halinde olmasıdır. Fakat bu hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir. Liken planopilaris hastalığı aynı zamanda genetik bir hastalık niteliği ile de oluşmaz. Tedavisi olan bir cilt hastalığı olarak ifade edilebilir.

Bu hastalığın kansere neden olup olmadığı da merak konusudur. Ölümcül ve zararlı olmayan bir hastalık denilebilir. Zaman içinde kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır. Fakat kişiden kişiye iyileşme süreci farklılık gösterir. Oluşan cilt lezyonları ile vücutta kalıcı olan bir durum oluşturmaz.  Hastalık ise iyileştikten sonra tekrar çıkabilme durumu vardır. Fakat bu durum kanser durumunun türü değildir. Kanser türü olmaması ile birlikte kansere yol açan bir faktörü de tetiklemez.

Liken planopilaris tedavisi ile alakalı olarak ilaç tedavisi yanı sıra en fazla PUVA ismi verilen ultraviyole ışık tedavilere tercih edilir. Işık tedavisi, cilt üstündeki lekeler ve bu lekelerin mor ve ötesi ışık ile incelenmesi olarak tedavi yöntemleri vardır. Hastalar, öncelikle dermatoloğa başvurarak durumla alakalı ne yapmalarına karar vermelidirler. Tedavi için kafalarına göre yanlış ilaçlar kullanmak sakıncalı bir durum olabilir. Yanlış yöntemlerin kullanılması hastalığın şiddetlenmesine yol açabilir.

 

Hakkımızda

2010 yılından günümüze , yüksek kalite anlayışı ve kusursuz müşteri memnuniyeti sayesinde, müşterilerinin isteklerini en iyi şekilde ve zamanında karşılayan firmamız, yarattığı güveni yarınlara taşımak için tüm inancıyla çalışmaktadır.

Haritada Biz

İletişim Bilgilerimiz

  • 0545 919 94 94
  • 0242 247 96 56
  • info@antalyaprotezsac.com
  • Merkez : Kışla mah, Güllük caddesi, Çakır iş merkezi, No:16, Kat: 1, Daire: 1, Antalya / Turkiye