Alopesi ; Tıp dilinde saçların kaybolması anlamını ifade eden alopesi hastalığı halk dilindeki ismidir. Saçkıran olarak da ifade edilen bu hastalık, saç ya da sakallarda bir anda başlayan dökülmelerdir. Yuvarlak saçsız alanları oluşturan saçların dökülmesinden kaynaklı olan hastalıktır. Saçkıran olarak bilinen bu hastalık, bağışıklık sistemi otoimmun hastalığı olarak da ifade edilebilir. Otoimmun hastalıklarında ise neden olarak bilinmeyen bağışıklık nedenleri yatar. Bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görür. Bu nedenle ise onlarla savaşır. Alopesi oluşumu nedenleri arasındadır.

Bu durumun sonucu olarak ise kıl köklerinin etrafında lenfosit adı verilen hücreler sitokin ismi ile kimyasallar salgılar. Daha sonra ise saçlarda dökülmelere neden olur. Saç kıran hastalığının bulaşıcı olup olmaması ile alakalı çok sık sorular sorulmaktadır. Saç kıran hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Alopesi hastalığı hastaların yedikleri ile hiçbir alakası yoktur. Stres, üzüntü nedenleri ile başlayabilir. Bütün bu nedenler ise olguların tamamında olmayabilir.

Hastalığın görülmesi ile alakalı olarak belirgin bir rahatsızlık vermez. Çoğunlukla kuaförde karşılaşılan bir problem olabilir. Ya da ayna karşısında sizlerin saptaması ile görülebilir. Bu hastalık ile saçlarda büyüme durur. Saç köklerinden ayrılarak dökülmeye başlar. Saç kıran üç evre ile kendini gösterir. İlk olarak saçların ya da kılların bir anda dökülmesi meydana gelir. Daha sonra ise dökülen alan genişlemeye başlar. Son olarak ise saçlar ya da kıllar ilk olarak beyaz ya da gri rengini alır. Aylar ve yıllar ile uzun süreli olabilir. Yeni kıl ve saçlar çıkarken eskileri de dökülecektir.

Alopesi Hastalığı Tedavisi Var mı?

Saçkıran olarak bilinen hastalığı geçirenler, yaklaşık olarak %5’inde bütün saçlar dökülebilir. Saçkıran hastaları yaklaşık olarak %1 oranından az olarak vücudunda bulunan kıllarında tamamı dökülebilir. Alopesi hastalığı farklı bir hastalığa tetikleyici olmamaktadır. Bu hastalığa en büyük etki olarak psikolojik durum gösterilebilir. Hastalığın tedavisi hakkında kesin çözüm bulunmamaktadır. Bu hastalık zamanla geçer. Bazı durumlarda ise gelen saçlar beyaz ya da gri renkte olabilir. Daha sonraki gelen orijinal saçlar ise kendi renginde gelir ya da kendi rengine döner.

Saçsız olan alanlara kortizon enjekte edilirse, saç çıkışları hızlanacaktır. Bu tedavi intralezyonel kortizon olarak bilinmektedir. Saçlardaki yeniden büyümeyi sağlayabilmek için yalnızca enjeksiyon yapılmış olan alanda görülür. Bu tedavi yeni alanlar için saç dökülmesi durumunu engellemez. Alopesi hastalığı, saçlar çıkmaya başladığında ilave olarak yapılan enjeksiyonlar ile saçların çıkmasına yardımcı olunarak tedavi yöntemi uygulanır.

Bu hastalığın tedavisinde farklı alternatifler bulunuyor. Fakat tedavilerin sonuçları ise değişken olabilmektedir. Bazı losyonların kullanımı ile alakalı saç çıkmaları meydana gelebilir. Bu amaç ile kortizonlu olan ilaçlar ya da minoksidil ve tahriş eden bir ajan ditranol kullanımı sağlanır. İmmunoterapi ismi verilen tedavi ile alopesi hastalığı düşük bir konsantrasyonda alerjik olarak reaksiyon verebilir.

Alopesi Bitkisel Tedavi Yolları Var mı?

Bu hastalığa yakalanan hastalar için tedavi yöntemleri oldukça merak edilen bir konudur. Tedavi amaçlı olarak hasta olan alanlarda bulunan saçlar tıraş edilir. Daha sonra ise tıraş edilen alan haftada iki olmak üzere yıkanır. Alopesi hastalığı tedavi yöntemi ile alakalı olarak bir avuç kepek, altı bardak su ile kaynatılır. Kaynatılan karışım süzüldükten sonra içine bir bardak limon suyu konur. Bu karışım ile hastalıklı bölge yıkanabilir.

Bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyu karıştırılarak, karışımı hastalıklı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Biraz ak kızıl ağaç yaprağını mikserden çekerek, suyu çıkarılır. Daha sonra elde edilen su hasta olan bölgeye sürülür.

Mantar enfeksiyonları için alopesi hastalığı tedavi işlemi için ise üç adet sarımsak ve tuzu havanda dövüp daha sonra içine 1 ya da 2 damla alkol konur. Temiz bir bez yardımı ile hasta olan bölgeye o bölge kızarana kadar ovalanır. Bu işlem ise her hafta bir defa yapılabilir. Üç haftada ise hasta olan bölgede saçların yeniden çıkması sağlanacaktır.

Tedavi yöntemleri saçkıran hastalığının türlerine göre değişkenlik gösterir. Sıralanan tedavi yöntemleri bitkisel tedavi yöntemlerini seçenler için uygundur. Fakat yine de hastalığınız ile alakalı olarak bir hekimden yardım almanız daha doğru olacaktır. Hekim yardımı ile daha net hareket edebilirsiniz.